• Włoski dzień w bibliotece

• To był zdecydowanie włoski dzień w naszej bibliotece.  Na zajęcia , których bohaterem była piękna Italia przybyły połączone siły klas pierwszych. Było rysowanie flag kraju z Półwyspu Apenińskiego . Nie zabrakło sesji zdjęciowej w koszulkach reprezentacji Włoch .Zajęciom towarzyszyły hity Italodisco .

• Emocjonująca gra chłopców!

• W dniu dzisiejszym w naszej hali sportowej, odbyły się mistrzostwa płockich szkół podstawowych w halowej piłce nożnej uczniów klas czwartych i młodszych.Do turnieju zgłosiło się 9 szkół. Nasza drużyna po 3 wygranych meczach i jednym remisie w fazie grupowej, wychodzi do półfinału z pierwszego miejsca. (wygrywamy z SP 23 - 3:1, wygrywamy z SP 1- 4:0, wygrywamy z SP 18 - 3:1 i remisujemy z SP 17- 2:2 ). W półfinale trafiamy na SP 15, gdzie po wyrównanej grze, o tym kto zagra w ścisłym finale decydują rzuty karne. Niestety to loteria i w tym dniu ją przegrywamy... Nadal jednak mamy szansę wywalczyć brązowy medal. Tak też się dzieje..., w meczu o 3 miejsce wygrywamy z SP 5  i tym samym jesteśmy TRZECIĄ DRUŻYNĄ W PŁOCKU W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ UCZNIÓW KLAS CZWARTYCH I MŁODSZYCH.Gratulacje Panowie to była twarda walka, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad fair play.🏆🥉⚽️👊👏👏

• Kolejny sukces

• Dziewczynki z SP 20 ponownie ze złotym medalem🥇, tym razem w zawodach międzypowiatowych - czwórbój lekkoatletyczny. Po wczorajszych wygranych eliminacjach płockich, dziś kolejny etap zmagań. Dzień po dniu zawody tej rangi, to nie lada wyzwanie, a One dały radę !!!, Wiadomo to Kobiety - płeć silniejsza 👊🤷. Do tego, aż trzy nasze dziewczynki: Natalka, Maja i Adrianna najlepsze w punktacji indywidualnej spośród wszystkich startujących zawodniczek. Oczywiście awansowaliśmy na zawody wojewódzkie !Dziękujemy za walkę 👏👏👏🫶✊️

• Gratulacje!!!

• Dziewczynki SP 20 najlepszą drużyną płockich szkół podstawowych w czwórboju lekkoatletycznym 💪🏆🥇Ada i Maja z klasy 5s najlepszymi zawodniczkami w punktacji indywidylualnej🤩Chłopcy IV  m-ce!👊Tym samym i drużyna dziewcząt i chłopców, awansowała na zawody miedzypowiatowe, które odbędą się 10.05.2024 w Sierpcu. Życzymy powodzenia.✊️

• Apel z okazji Konstytucji 3 maja

• Jak co roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z kl. 7c,7b i 4s pod opieką p. R. Mechlińskiej, p. R. Grabowskiej i p. M. Szulborskiego przygotowali lekcję historii i patriotyzmu, która przybliżyła dzieciom i młodzieży wydarzenia historyczne i okoliczności uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji.

Konstytucja 3 Maja była pierwszym w Europie a drugim na świecie tego typu aktem prawnym.  Jej powstanie było wynikiem wieloletniej pracy światłych obywateli, którzy podjęli się trudnej misji ratowania ojczyzny przed jej ostatecznym upadkiem. Sytuacja w Polsce była bardzo trudna: w 1772 r. Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski, kraj był zrujnowany wojnami , skarb pusty, a sejm skłócony.

W tajemnicy, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic wspierani przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przygotowali ważną dla kraju Ustawę Rządową, czyli zbiór praw i zasad, które regulowały funkcjonowanie państwa.

Chociaż Polski nie było na mapie przez 123 lata,  Polacy raz po raz czynili wysiłki, by odzyskać wolność. Jan Henryk Dąbrowski utworzył Legiony Polskie we Włoszech, które udowodniły całemu światu, że „ jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy”. Wybuchło powstanie listopadowe, a potem styczniowe, ale dopiero I wojna światowa przyniosła Polsce niepodległość 11 listopada 1918 roku.

W okresie międzywojennym dzień 3 maja został uznany za święto narodowe. W czasie II wojny światowej święto 3 Maja było obchodzone przez oddziały partyzanckie i w dniu tym urządzano uroczyste składanie przysięgi i nadawano odznaczenia . W Polsce Ludowej nie obchodzono święta 3 Maja. Dopiero Sejm III Rzeczypospolitej przywrócił Polakom ich święto narodowe.

Konstytucja 3 Maja przetrwała w pamięci Polaków jako ukoronowanie starań patriotów o uratowanie niepodległości i wolności ojczyzny. Do dzisiaj stanowi dumę Polaków z jej osiągnięć i otoczona jest należytą czcią i szacunkiem.

• Obchody 3 Maja

• 3 maja 1791 roku to narodziny demokracji w Europie . Jej ojczyzna to Polska , gdzie właśnie w tym dniu uchwalono Konstytucję 3 Maja . W tym roku uroczystości związane z kolejną rocznicą jej uchwalenia mają szczególny charakter . 2024 rok jest obchodzony bowiem jako 20 rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej . Tradycyjnie już mieszkańcy Płocka świętowali tę rocznicę pod Odwachem .